Na tronie książęcym w Gaertner zasiada od niedawna ambitny Gotard Virsanius. Ten bardzo stary ród ma dobrze udokumentowane, choć nie bardzo bliskie pokrewieństwo z Thoranem I, a zakulisowo plotkuje się, że młody książę mierzy wysoko i jest uważany za jednego z poważniejszych kandydatów do ręki Imperatorki. Sam książę jednak dyplomatycznie o tym milczy, zaś Imperatorka oficjalnie twierdzi, że — przynajmniej na razie — nie planuje małżeństwa… Faktem jednak jest, że książę stara się od kilku lat o wzmocnienie politycznego znaczenia Gaertner, które było dotąd mniej znaczącym z księstw Imperium.
Panuje tu klimat umiarkowany — na południu: kontynentalny, na północy — chłodny i morski. Wiąże się z tym urozmaicona fauna i flora typowa dla tych warunków klimatycznych; tereny te są też bardzo urozmaicone i urokliwe pod względem krajobrazowym. Księstwo Gaertner jest przy tym najbardziej równinnym terenem Imperium — poza Górami Szkieletowymi na północy są tu głównie równiny i pagórki. Nazwa gór bierze się od ich bardzo nietypowego i upiornego wyglądu — są to góry dość niskie, lecz zbudowane z białych, żółtawych i szarawych skał wapiennych, które wyglądają niekiedy jak gigantyczne, masywne kości wystające z ziemi. Mało kto się tu zapuszcza — nie bardzo jest po co, a góry mają opinię nawiedzonych przez duchy oraz nękanych przez magiczne anomalie.
Główne miasto to Leitha — dość duże i bogate, jednak nie tak imponujące, jak stolice bardziej znaczących księstw z południa. W ostatnich latach widać jednak, że książę postawił na dość intensywny rozwój, powstało bowiem wiele nowych, imponujących budynków, zrewitalizowano też mury obronne. Miasto, choć ufortyfikowane, jest przede wszystkim kupieckie; słynie ze znakomitego rzemiosła. Tereny na południe i zachód od stolicy to z kolei głównie wsie, pola i pastwiska; ziemia jest tu żyzna i mimo nieco chłodniejszego klimatu można tu z powodzeniem uprawiać mrozoodporne gatunki zbóż i innych roślin. Na eksport uprawia się tu szczególnie dużo czosnku. Nieco dalej na wschód obficie występuje szalej. Na terenie księstwa złoża metali i kryształów są raczej ubogie, lecz rozwinął się tutaj przemysł przetwórczy produkcji stali (na zachodzie) i brązu (na wschodzie) z surowców pozyskiwanych na terenach sąsiednich księstw. Na południu, tuż przy granicy z Księstwem Vogerstein na uwagę zasługują Lazurowe Jeziora: ogromne Tollen, niewielkie Bauen i malutkie, lecz bardzo urokliwe Liensen.
We wszystkich tutejszych lasach mieszkają Driady, aczkolwiek nie są bardzo liczne. Poza tym w księstwie występują w niewielkiej liczbie Wilkołaki, Wampiry, Anioły, Niziołki i Krasnoludy. W czasach podboju terenów dzisiejszego Imperium przez Ludzi żyły tu także Centaury, lecz rasa ta została całkowicie wytrzebiona przez vanthijskie armie i dziś jest uznana za wymarłą. Jej historia i kultura jest bardzo słabo poznana i podobnie jak w przypadku Fenów z Księstwa Tenshavar stanowi swoiste tabu — niewielu uczonych poświęca się badaniu centaurzych artefaktów, a o wynikach tych badań nie mówi się głośno, a podobno część nawet utajniono. W Imperium nie jest w dobrym tonie poświęcać innym niż Ludzie rasom zbyt wiele uwagi — zwłaszcza tym podbitym czy wyniszczonym. W oficjalnej polityce Imperium w zasadzie one nie istnieją, są konsekwentnie ignorowane. Na terenie księstwa jest jednakże całkiem sporo miejsc kojarzonych z Centaurami — zwłaszcza tajemnicze kamienne czy drzewne kręgi, osobliwe ruiny przypominające kurhany bądź też — w Górach Szkieletowych — tajemnicze miejsca, nieznanych dziś kultów, ukryte w jaskiniach.