Wieści to teksty informujące o przebiegu wątków Fabuły Głównej (FG) w Grze. Najczęściej stanowią one pisemne podsumowanie wydarzeń rozegranych w Opowieściach FG. Mogą też zawierać opracowane przez MG informacje dotyczące aktualnej sytuacji w świecie Gry.
Opublikowanie Wieści jest niezbędne, by możliwe było uznanie wydarzeń z Opowieści za fakty w FG.
Lista opublikowanych wieści znajduje się TUTAJ.
Zadaniem osoby prowadzącej daną Opowieść, aby historia ta mogła zostać oficjalnie włączona do FG, jest prawidłowe podsumowanie Opowieści w tzw. formularzu podsumowania opowieści. Obejmuje to:
1. Przygotowanie Wieści,
2. Przygotowanie Wpisów na Oś Czasu dla wszystkich postaci biorących udział w Opowieści,
3. Rozdanie Punktów Wpływów (PW) wszystkim uczestniczącym w Opowieści postaciom. Sam proces podliczania odbywa się automatycznie.
Ważne: Należy jednak upewnić się, czy wszystkie tury są poprawnie oznaczone, ponieważ ma to wpływ na wynik przeliczenia.
4. Przesłanie wypełnionego formularza do weryfikacji poprzez wybór opcji „Wyślij”. Podsumowanie zyskuje wówczas status „zgłoszone do weryfikacji”. Informacja o tym trafia do administracji gry. Podsumowania są weryfikowane w czasie tak krótkim, jak to możliwe (przy aktualnej dyspozycyjności MG lub Adminki Fabularnej). Możliwe są następujące scenariusze:
Ważne: Wraz z Wieścią automatycznie opublikowane zostaną także informacje zawarte w formularzu zakładania Opowieści (czyli informacje o dacie i miejscu wydarzeń, opis Opowieści, jej poziom trudności itd.). Również automatycznie opublikowana zostanie lista uczestniczących postaci. Nie ma więc potrzeby dopisywania tych informacji w Wieści.
Wieść powinna składać się z 2 części:
1. Najważniejsze wydarzenia — wymienione w punktach najważniejsze fakty i zdarzenia, jakie zaszły w Opowieści — wszystkie, które według osoby prowadzącej Opowieść powinny zostać włączone do FG,
2. Następstwa — wymienione w punktach konsekwencje ujętych wyżej zdarzeń z Opowieści (w tym informacje o zdobytych przez postacie nagrodach — przedmiotach czy przydomkach).
Obie części Wieści należy przygotować w formie sprawozdawczej, dokładając starań, by były tak zwięzłe, jak to możliwe.
Ważne: Wieść będąca podsumowaniem Opowieści nie zawiera żadnych treści fabularyzowanych (pisanych w formie literackiej w klimacie gry). Jeśli osoba prowadząca Opowieść zechce opublikować taki tekst, oczywiście może to zrobić np. we wpisie z ostatnią narracją fabularną. Jednak nie jest to w żaden sposób wymagane, a treść takiej narracji nie będzie uznawana formalnie za należącą do FG.
1. Najważniejsze wydarzenia
2. Następstwa
Wpis na Oś Czasu postaci mówi o najważniejszych informacjach dotyczących tego, co fabularnie spotkało daną postać, w tym zwłaszcza o jej dokonaniach, za które zyskała Punkty Wpływów (PW). Jest to informacja mająca status faktu w Fabule Głównej (FG). Status takiego faktu mają też informacje o danej postaci, które opisano w Wieści, a które nie znalazły się we Wpisie na Osi Czasu. Osoba prowadząca daną postać może wokół tego rozgrywać prywatną fabułę, a postać zyskuje w ten sposób fabularne osadzenie w świecie gry.
We wpisach na Osi Czasu mogą znajdować się informacje korzystne dla wizerunku postaci (działania, dokonania), ale także i niekorzystne – zależy to od przebiegu rozgrywki oraz działań podejmowanych przez samą postać.
Najczęściej Wpisy na Oś Czasu postacie otrzymują w efekcie uczestniczenia w Opowieściach FG. Możliwe jest jednak także ich uzyskanie dzięki innym formom zaangażowania postaci w FG oferowanym w Grze (np. uczestnictwo w Wyzwaniach fabularno-mechanicznych).
Poprawnie przygotowany Wpis na Oś Czasu dla Opowieści FG:
1. zawiera imię postaci,
2. bazuje na treści opublikowanej Wieści,
3. powinien być w miarę możliwości zwięzły (zawierać tylko istotne informacje),
4. powinien zawierać wyłącznie informacje bezpośrednio związane z daną postacią,
5. powinien być zapisany w formie obiektywnego przedstawiania faktów, co do których narrator może być pewny — należy unikać pisania o tym, co stanowi informację o subiektywnych stanach danej postaci, chyba że faktycznie wyraziła je ona w czasie Opowieści. Np. o ile nie mamy pewności, że postaci przyjemnie się z kimś rozmawiało, nie piszemy „cieszyła się rozmową z przyjaciółmi”, tylko „uczestniczyła w rozmowie z przyjaciółmi”.
7. jest zapisany w czasie przeszłym dokonanym z perspektywy trzecioosobowego, wszystkowiedzącego narratora,
8. zawiera wyłącznie informacje, które zostały ujęte w Wieści. Aby coś mogło znaleźć się we Wpisie, trzeba wspomnieć o tym w Wieści choćby jednym zdaniem.
Tego dnia W brał udział w wyprawie do wsi Zapłotki w Imperium Vanthijskim mającej na celu uwolnienie mieszkańców od plagi zmutowanych skarabeuszy. Dzięki swoim umiejętnościom medycznym oraz szerokiej wiedzy bardzo skutecznie wspierał drużynę walczącą ze skarabeuszami. Sam brał niewielki udział w walce. W piwnicy domostwa tamtejszego kapłana razem z Y odnalazł księgę spisaną w języku staroelfickim o nieznanej treści. Bohaterowie poprosili sołtysa o darowanie im księgi w nagrodę. Ten zgodził się po chwili wahania. Następnie odbyła się uczta na cześć bohaterów; w jej trakcie W zyskał przydomek „Poskromiciel Skarabeuszy”. Po uczcie okazało się, że księga została skradziona. Sołtys przekonywał bohaterów, by przyjęli nagrodę w krabach, zamiast szukać księgi, gdyż ta jest tylko starą książką kucharską, jednak W wyczuł, że sołtys mija się z prawdą i ujawnił to przypuszczenie, chcąc skłonić sołtysa do wyznania prawdy, co jednak się nie udało. Drużyna postanowiła w tajemnicy przeprowadzić śledztwo w sprawie księgi.
W razie potrzeby treść Wieści oraz Wpisów na Oś Czasu przed zatwierdzeniem przejdzie korektę językową. Mogą też zostać na nie naniesione poprawki dostosowujące treść do realiów lore i FG.
Jeśli konieczne okażą się głębsze zmiany merytoryczne treści, zostaną one skonsultowane z osobą prowadzącą Opowieść. Po przyjęciu przez nią tych poprawek, Wieść zostanie opublikowana. W razie niemożności sprawnego ustalenia wspólnego stanowiska w tym zakresie Wieść nie zostanie opublikowana i zdarzenia rozegrane w Opowieści nie wejdą do FG.