Religia państwowa, silnie ustrukturyzowana, kontrolowana przez organy państwowe, używana do legitymizacji władzy. Ścisły sojusz tronu z ołtarzem, herezje karane w randze zdrady stanu. Imperator — Wybraniec Przedwiecznego o statusie boga, realizator Jego Planu, któremu należy się bezwarunkowe posłuszeństwo.
Arcykapłani największych miast Imperium tworzą Święte Konklawe pod przewodnictwem Wszechkapłana Przedwiecznego, który ma również decydujące słowo w przypadku niezgody lub dysputy. Konklawe służy przede wszystkim jako organ doradczy Imperatora w sprawach interpretacji dogmatów, przepowiedni czy świętych pism, podejmuje też jednak część decyzji administracyjnych, takich jak wybór nowych Arcykapłanów. Każdy taki wybór musi zostać zaakceptowany przez Imperatora.
W Imperium funkcjonuje wiele świątyń i zakonów Przedwiecznego, znajdujących się pod oficjalną opieką państwa i Imperatorki. Znaczna część z nich przyjmuje za patronów kapłanów Przedwiecznego, którzy w historii Imperium zasłynęli niezwykłymi czynami lub łaskami boskimi — nazywani są oni błogosławionymi i traktuje się ich jako duchowych opiekunów danego zakonu lub świętego miejsca, w tym także przypomnienie dla wiernych o cnotach wiary i Planie Przedwiecznego. Nieomal każda świątynia ma stałego rezydenta w postaci wyświęconego kapłana, który nią gospodaruje i administruje. Zbezczeszczenie świątyni karane jest śmiercią.
Pomimo mocnej centralizacji kultu, zarówno świątynie, jak i zakony często toczą między sobą spory teologiczne.