Puma Leśna jest stosunkowo dużym kotem. W kłębie ma ok. 80 cm, długość do 2m a i ogon dodatkowo może mieć do 1 m. Dorosły osobnik waży zazwyczaj 40-50 kg. Puma porośnięta jest miękkim, krótkim, czarnym futrem, które ogrzewa ją podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Ma mocną szczękę, a w środku oprócz innych zębów, cztery długie, ostre kły rozdzierające skórę ofiary jednym ugryzieniem. Rozwarcie szczęki pumy przy ataku osiąga ponad 20 cm, a każdy z czterech kłów może mieć długość nawet 8 cm. Puma ma małe, okrągłe uszy i oczy koloru cynamonu. Silne łapy zakończone są ostrymi pazurami, które służą zwierzęciu do wspinaczki. Posiadając tak mocne, zwinne i elastyczne ciało może skakać na wysokość około 7 m i na odległość nawet 15 m. Puma Leśna porusza się jak to na rodzinę kotowatych przystało, z wielką gracją.
Jak nazwa wskazuje, pumę spotyka się tylko w lasach. Ulubionym miejscem bytowania są wysokie gałęzie drzew oraz bujne zarośla. Puma Leśna najlepiej czuje się podczas samotnych wędrówek i polowań. Jest zwierzęciem nocnym, a w dzień ucina sobie drzemki. Ich maksymalna długość życia dochodzi do 15 lat.
Pumy Leśne łączą się w pary przypadkowo w okresie rozrodu. Ciąża trwa 4 miesiące, po czym samica jednorazowo wydaje na świat najczęściej jedno lub dwa młode. Opieka nad nimi trwa 2 lata, podczas których samica uczy je potrzebnych umiejętności jak polowanie i walka. Kiedy kocięta usamodzielniają się, są porzucane przez matkę i muszą szukać dla siebie własnego terytorium łowieckiego.
Pumy najczęściej zabijają z zaskoczenia napadając na ofiarę i zagryzając ją. Polują na małe i duże ssaki, z czego te pierwsze zjadają od razu. Mogą jednak wytrzymać ok. 4 dni bez pożywienia. Puma Leśna na wolności ceni sobie prywatność i samotność, jednak gdy połączą ją silne więzi z opiekunem, stara się go nie opuszczać. Kota można wytresować nim ukończy trzeci rok życia, jeśli zostanie złapany lub osierocony i jest jeszcze nieporadny. Gdy zwierzę przekroczy wiek trzech lat, staje się dorosłe, a tym samym niepodatne do oswojenia i tresury, nawet pod wpływem ostrego szkolenia.
Często te zwierzęta są celem polowań ze względu na skórę i futro. Jest to bardzo trudne do zdobycia trofeum, które przyciąga łowców z całego Fallathanu. Ich mięso jest także jednym z droższych przysmaków.
Wysoka odporność – zwierzę jest niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju choroby, trucizny, jady i pasożyty
Rozwinięte zmysły – kot posiada mocno rozwinięte zmysły słuchu, wzroku i przede wszystkim węchu
Niezwykły tropiciel – dzięki swoim zmysłom Puma Leśna jest w stanie wytropić swoje ofiary, szczególnie po zapachu, które zostawiła nawet po długim czasie
Nietolerancja wody – zwierzak nie umie pływać, nie lubi wody i zmoczonej sierści przez co nie zbliża się do jezior, gdzie ma największe szanse na udane polowanie
Nie walczy na otwartej przestrzeni – puma jest przebiegła i zwykle atakuje z ukrycia, walka na otwartej przestrzeni bardzo ją osłabia i zmniejsza jej szansę wygranej